Miért álmodunk?

Mi az álom?
Nap mint nap szemtanúi leszünk felkavaró eseményeknek: balesetet, kóbor állatot, koldust, szirénázó mentőt látunk. Érzéseink feldolgozatlanok maradnak, a nap során többször eszünkbe jutnak, alvás közben pedig álmaink “alapanyagává” válhatnak. Az esti horrorfilm után ne csodálkozzunk, ha rémeset álmodunk. Egy dühösen ugató eb látványa (főleg, ha félünk a kutyáktól) előidézhet kutyatámadással kapcsolatos rémálmot. Tudatunk nemcsak folytatja, hanem ki is színezi életünk eseményeit. Napközbeni ábrándjaink (ismeretlen vidékre utazni, romantikus vacsora egy ismeretlennel, extrém sport kipróbálása) éjjel akár be is teljesedhetnek. :)

Az alvás körülményei
Alvás közbeni állapotok is befolyásolhatják álmaink történéseit. E sorok írója azt álmodta, hogy vizes rongyok vannak a fején, végül arra riadt, hogy kutyája nyalogatja. Amíg álmodban a kerítések sziluettjét látod magad előtt, galériád rácsa is vethet
ugyanolyan árnyékot az arcodra. Álombéli történéseink bizonyos – öntudatlan – cselekvésekre sarkallhatnak: felébredve azon kapjuk magunkat, hogy kiabálunk, nevetünk, vagy épp kalimpálunk a kezünkkel. Erre hajaz a következő vicc is:
–Mit álmodtál?
–Egy elegáns étteremben ettem.
–És mit ettél álmodban?
–Nem tudom, de mikor felébredtem, a matracom fele hiányzott.

Az álom “haszna”
Az álom – akár emlékszünk rá, akár nem – létfontosságú: kísérletek bizonyítják, hogy akit módszeresen felébresztenek álmából, egy idő után úgy érzi magát, mint a mosott rongy. Memóriazavarok, ingerlékenység, kimerültség lesz úrrá rajta, hiszen megfosztják attól, hogy álmában feldolgozza azokat az eseményeket, melyeket az ébrenlét nyitva hagyott, és az ide-oda kavargó gondolatok összeérjenek a többivel. Nemcsak alvásmegvonással, álommegvonással is lehet valakit kínozni…

Mikor álmodunk?
Az éjszakai alvás nagyobb részét kitevő mélyalvás során nem látunk álmokat, vagy legalábbis nem emlékszünk rá, forgolódunk, összegyűrjük a takarót. Az álomlátó periódus egy egészséges alvási folyamatban éjszaka négy-öt alkalommal következik be, körülbelül másfél óránként. Ideje egyre hosszabbodik, a későbbi álmok hatására a korábbiak gyakran elfelejtődnek (kivéve, ha különösen rémesek voltak). Így legtöbbször a legutolsó, hajnali álomra emlékezünk, gyakran nem is összefüggőek, csak 4-5 jelenet marad meg, és lehet, hogy semmi közük egymáshoz. Az álomlátó periódust “paradox alvásnak”, vagy REM-fázisnak (rapid eye movement – gyors szemmozgás) is nevezik, mert ilyenkor a testünk teljesen ellazul, csak a szemgolyók mozognak, valószínűleg az álomképeket próbáljuk követni a tekintetünkkel. A csukott szemhéjak mögött mozgó szemek árulják el, hogy mikor álmodik valaki.

Mi történik a többi alvásszakaszban?
Modern kutatások szerint a mélyalvás szakaszában dolgozzuk fel a napi élményeket. Ezek az álmok a való élethez nagyon hasonló képek, halványabbak, nem olyan fantasztikusak, mint a paradox alvás álmai. Többnyire nem is emlékszünk rájuk, pedig éppen ezek az álmok azok, amelyek során agyunk a “megfelelő fiókba teszi” a velünk történt élményeket, ilyenkor kerül a helyére a tananyag is. Aki altatókkal alszik, annál pontosan ez a fázis marad ki. Az ennél is mélyebb “öntudatlan” állapot a testünk regenerálódására. Ilyenkor indulnak útjukra az immunsejtek, amelyeknek feladata a hibás sejtek felismerése és bekebelezése.

Álmodnak-e az állatok?
Kizárólag empirikus alapon állítom, hogy igen. Kutyáim, macskáim egyaránt futnak, szopnak, csámcsognak, morognak álmukban. Szemmozgásuk is nyomon követhető. Még egyszer mondom: ez csak az én laikus véleményem…

Az álmok jelentése
Vajon mit jelent, ha kutyával álmodom?- kérdezed. Először is Neked kell tudnod, milyen viszonyban állsz a kutyákkal: szereted őket, félsz tőlük, vágysz rájuk, esetleg pár napja láttál egy édes kóbor kutyát, és az annyira megindított, hogy még álmodban is követett? Ébredés után próbáld behunyt szemmel felidézni az álom központi “tárgyát”: milyen üzenete lehet számodra? Milyen életszakaszodra emlékeztet? Jó vagy rossz töltete van? Volt-e az elmúlt időszakban valami, ami felidézhette? Ha rémálmod volt, vajon ki, mi elől menekülsz? Miért kaphattál tudatalattidtól ilyen fájdalmas segélykiáltást? Kit és mit testesít meg az adott ember/állat/szörny/lény számodra? Mit tehetnél a félelmeid feloldása érdekében? Ugyanígy a kellemes “vágyálmaink” esetében érdemes elbeszélgetnünk magunkkal: vajon miért csak álmunkban vállaljuk érzelmeinket, mi az, ami a való életben megakadályoz abban, hogy boldogok legyünk? Amennyiben tiltott kapcsolatunk van álmunkban, miért menekülünk álmainkba ahelyett, hogy a valóságban raknánk rendet? Az álmok tehát regenerálnak, segítenek nekünk – de ehhez értő fül szükségeltetik… egy esélyt kapunk arra, hogy tudatalattink szőtteséből kirakjuk a puzzle-t, ám azt értelmezni is kell, melynek során nem kerülhetjük el a hibáinkkal, félelmeinkkel való szembenézést.
Az álmok nem hazudnak. Olyanokkal szemben érzünk lelkiismeret-furdalást, akiket napközben a hátunk közepére kívánunk: álmainkban valódi érzéseink kerülnek felszínre, mert az, aki hazudna nekünk, éppen alszik… :) Ez az oldal szándékoltan több forrásból segít az asszociációkban – néhol játékos formában , de az igazi munka magára az olvasóra vár: oknyomozásos álomfejtés, amikor a tudatalattinkra hallgatunk, aki a maga őszinteségében szól hozzánk…

álomfejtés, álmoskönyv